Hvordan bliver I skrevet op.

Pladsanvisningen tager sig af fordelingen af alle dagtilbudspladser i Greve Kommune, herunder også visitation til dagplejen. På pladsanvisningen kan du blive skrevet op enten til dagpleje generelt eller til en bestemt dagplejer.

Når vi modtager jeres ansøgningsskema fra den centrale pladsanvisning fordeler vi pladserne internt i Dagplejen

En pædagogisk leder vil herefter ringe jer op og tilbyde jeres barn en dagplejeplads.

Efter aftale med jer vil I blive inviteret til et præsentationsmøde i dagplejehjemmet, hvor I kan hilse på dagplejeren og den pædagogiske leder, samt se dagplejehjemmet (den del, hvor børnene opholder sig).

I kan på mødet eller efter mødet fortælle, om I ønsker pladsen.

Den pædagogiske leder sørger for, at der bliver lavet en plejetidsaftale mellem jer og dagplejeren. Plejetidsaftalen er en form for kontrakt, hvor der bl.a. står kontaktoplysninger og hvilke møde- og afhentningstider, der er aftalt for netop jeres barn.

Alle dagplejere i Greve Kommune er ansat til at modtage dagplejebørn i 48 timer om ugen i tidsrummet 06.30 – 17.30.

Dagplejerne i Greve Kommune har for de flestes vedkommende en åbningstid fra kl. 06.45/7.00/7.15 – 16.30/16.45/17.00 i ugens første fire dage. De fleste dagplejere lukker tidligere om fredagen.

Sidst opdateret: 03. maj 2012   |   Kommentar til sideansvarlig

Kontakt

Ulla Krag
Rådhusholmen 10
2670 Greve
43 97 93 30