Døgnophold og anbringelse af børn og unge

Børn, unge og familier i vanskeligheder kan kontakte Familierådgivningen, hvis der er behov for et døgntilbud

Familier med større vanskeligheder har mulighed for at få tilbudt ophold uden for hjemmet. Det kan være hele familien, der i en periode kan bo i Familiehusene, men det kan også være barnet, der i en periode kommer til at bo uden for hjemmet.

Et ophold uden for hjemmet giver den samlede familie mulighed for tæt støtte til at overvinde problemerne, da der aldrig er langt til en professionel. Familien får dermed intensiv hjælp til at komme videre med en mindre problemfyldt hverdag.

I andre tilfælde kan det være nødvendigt at skille børn og forældre for en kortere eller længere periode. Der kan være mange årsager til adskillelsen, men målet er at give børnene de bedste muligheder for at få den bedst mulige start på tilværelsen.

Børnenes ophold kan kombineres med en almindelig hverdag, hvor de har skolegang eller arbejde.

I Greve Kommune har vi følgende døgntilbud til børn, unge og familier:

  • Familiehusene, som har familiehuse og forældrehuse
  • Hyblerne, som er et døgntilbud til unge
  • De Unges Hus, som har en døgnafdeling for unge

 

Sidst opdateret: 17. april 2012   |   Kommentar til sideansvarlig