Greves 10.klassestilbud på Damagerskolen har vokseværk. Ved udgangen af maj var der 88 elever tilmeldt; det er 30 mere end på samme tid sidste år. Den store søgning glæder skoleleder Jan Poulsen Mindegaard:
”Det er bare andet år, vi har 10. klassen her hos os, og det er dejligt, at vi kommer ind i en god gænge med flere elever. Når tilbuddet vokser, giver det eleverne flere valgmuligheder i form af spændende linjefag og valgfag. På den måder kommer vi forhåbentlig ind i en positiv spiral, hvor flere elever, skaber flere tilbud, der så igen tiltrækker flere elever,” siger Jan Poulsen Mindegaard.
10. klasse betragtes i Greve som en målrettet begyndelse på en ungdomsuddannelse. Skolen tilbyder i alt fire linjer: to linjer, der retter sig mod de gymnasiale uddannelser; en linje, der retter sig mod erhvervsuddannelserne, og en idrætslinje, der, via fokus på kost og bevægelse, bl.a. retter sig mod social- og sundhedsuddannelserne.
Formand for Greve Kommunes Børne- og Ungeudvalg, Brigitte Klintskov Jerkel, glæder sig også over udviklingen:
”Jeg synes, det er en rigtig positiv udvikling. Uddannelse er altafgørende for unge menneskers fremtid. Derfor er det utroligt vigtigt, at vi stiller tilbud til rådighed, der motiverer de unge fagligt såvel som socialt til at gå videre i uddannelsessystemet. Jeg glæder mig meget til at følge resultaterne af vores 10.klasses-tilbud i årene fremover,” siger Brigitte Klintskov Jerkel.
