Byrådets medlemmer

Greve Byråds medlemmer i valgperioden 2014 til 2017.

 

Borgmester Pernille Beckmann

Pernille Beckmann (V), borgmester

Telefon 50 58 25 26
borgmesteren@greve.dk

Formand for

Økonomi- og Planudvalget

1. viceborgmester Liselott Blixt

 

Liselott Blixt (O), 1. viceborgmester

Blåhegnet 36
2670 Greve
Telefon 61 62 46 26
ltt@greve.dk

Formand for

Social- og Sundhedsudvalget

Medlem af

Økonomi- og Planudvalget 

 

2. viceborgmester Niclas Bekker Poulsen 

Niclas Bekker Poulsen (A), 2. viceborgmester

Tinggårdsparken 91
4030 Tune
Telefon 29 20 26 51
nbp@greve.dk

Medlem af

Økonomi- og Planudvalget
Teknik- og Miljøudvalget

Byrådsmedlem Bjarke Abel

Bjarke Abel (A)

Grevetoften 10
2670 Greve
Telefon 40 36 24 29
bab@greve.dk

Medlem af

Børne- og Ungeudvalget
Vækst- og Beskæftigelsesudvalget

 

Byrådsmedlem Jette Andersen

Jette Andersen (A)

Godsparken 116
2670 Greve
Telefon 43 90 50 47
Mobil 20 34 79 14
jette-soc@greve.dk

Medlem af

Kultur- og Fritidsudvalget
Vækst- og Beskæftigelsesudvalget

Byrådsmedlem Brian Hemmingsen

Brian Hemmingsen (A)

Plejlstien 2
4030 Tune
Telefon 60 12 27 77
hemmingsen@greve.dk

Medlem af

Social- og Sundhedsudvalget
Trygheds- og Integrationsudvalget

Byrådsmedlem John T. Olsen

John T. Olsen (A)

Lupinvej 6
2670 Greve
Telefon 20 24 04 67
jto@greve.dk

Medlem af

Kultur- og Fritidsudvalget
Trygheds- og Integrationsudvalget

 Byrådsmedlem Hans Barlach

Hans Barlach (C)

Hejrevej 7
2670 Greve
Telefon 43 90 23 62
hbc@greve.dk

Medlem af

Økonomi- og Planudvalget
Teknik- og Miljøudvalget

Byrådsmedlem Brigitte Klintskov Jerkel

Brigitte Klintskov Jerkel (C)

Dønnergårds Alle 123
2670 Greve
Telefon 51 72 60 25
bkj@greve.dk

Medlem af 

Børne- og Ungeudvalget
Kultur- og Fritidsudvalget

Byrådsmedlem Henrik Klem Lassen

Henrik Klem Lassen (I)

Hastings Allé 12
2670 Greve
Telefon 30 52 93 87
hkl@greve.dk

Formand for

Børne- og Ungeudvalget

Medlem af

Økonomi- og Planudvalget

 

 Byrådsmedlem Gert Poul Christensen

Gert Poul Christensen (O)

Lundehusene 108
2670 Greve
Telefon 20 34 84 28
gech@greve.dk

Formand for

Trygheds- og Integrationsudvalget

Medlem af

Vækst- og Beskæftigelsesudvalget
Kultur- og Fritidsudvalget
Teknik- og Miljøudvalget

Byrådsmedlem Claus Engskov

Claus Engskov (O)

Valhals Kvarter 28
2670 Greve
Telefon 25 78 58 72
clen@greve.dk

Medlem af

Børne- og Ungeudvalget

 

 Byrådsmedlem Morten Dahlin

Morten Dahlin (V)

Hegnsgården 23, 5.th
2670 Greve
Telefon 25 11 64 63
mod@greve.dk

Formand for

Vækst- og Beskæftigelsesudvalget

Medlem af

Økonomi- og Planudvalget

Byrådsmedlem Marc Genning

Marc Genning (V)

Tejstgården 74
2670 Greve
Telefon 60 61 56 56
marc@greve.dk

Medlem af

Børne- og Ungeudvalget

Lars Kilhof (V) (fra 1. maj 2014)

Agervej 17
2690 Karlslunde
Telefon 40 37 01 22 
kilhof@greve.dk

Medlem af

Teknik- og Miljøudvalget
Vækst- og Beskæftigelsesudvalget

Byrådsmedlem Latifa Ljørring

Latifa Ljørring (V)

Telefon 60 90 09 94
latl@greve.dk

Medlem af

Social- og Sundhedsudvalget
Trygheds- og Integrationsudvalget

Anne Marie Lyduch

Anne Marie Lyduch (V)

Hedelyhaven 62
2670 Greve
Telefon 22 19 95 04 
amly@greve.dk

Formand for 

 Kultur- og Fritidsudvalget

Byrådsmedlem Kai Nielsen

Kai Nielsen (V)

Højager 12
2670 Greve
Telefon 29 60 76 07 
kai-nielsen@greve.dk

Medlem af

Social- og Sundhedsudvalget 

Trygheds- og Integrationsudvalget

Byrådsmedlem henrik Stuckert

Henrik Stuckert (V)

Evaldsvej 4
2670 Greve
Telefon 30 52 93 86
hens@greve.dk

Formand for

Teknik- og Miljøudvalget

Byrådsmedlem Per Lund Sørensen

Per Lund Sørensen (V)

Tinggårdsparken 25
4030 Tune
Telefon 51 54 46 86
pls@greve.dk

Medlem af

Kultur- og Fritidsudvalget

Byrådsmedlem Carsten Oddershede

Carsten Oddershede (Ø)

Jægervænget 1
2670 Greve
Telefon 22 33 66 02
caod@greve.dk

Medlem af

Økonomi- og Planudvalget

 

 

Byrådsmedlem Jan Wammen (V) udtrådte 1. maj 2014 af Greve Byråd. Han blev erstattet af suppleanten Lars Kilhof (V).

Den Socialdemokratiske Gruppe har omkonstitueret sig pr. 1. januar 2016, så Jette Andersen udtræder af Kultur- og Fritidsudvalget og indtræder i Vækst- og Beskæftigelsesudvalget, John T. Olsen udtræder af Vækst- og Beskæftigelsesudvalget og indtræder i Kultur og Fritidsudvalget, Brian Hemmingsen udtræder af Teknik- og Miljøudvalget og indtræder i Social- og Sundhedsudvalget og Niclas Bekker Poulsen udtræder af Social- og Sundhedsudvalget og indtræder i Teknik- og Miljøudvalget.

Sidst opdateret: 27. juli 2016   |   Kommentar til sideansvarlig

Kontakt

Center for Byråd & Borgerservice
Rådhusholmen 10
2670 Greve
43 97 97 97byraadogledelse@greve.dk