Topbillede_Vederlag

Kontakt

Center for Politik, Organisation & Borgerbetjening
Rådhusholmen 10
2670 Greve
Tlf.43 97 97 97
Send digital post

Her kan du se de hverv og vederlag, som byrådets medlemmer får for arbejdet i byråd/udvalg og for kommunale hverv i selskaber, råd og nævn. 

Offentlighed om vederlag
Greve Kommune er forpligtet til at oplyse om de vederlag, som byrådets medlemmer får for deres arbejde i byråd/udvalg og andre kommunale hverv i selskaber, råd og nævn. 

Kravene til offentliggørelse er beskrevet i Bekendtgørelse af lov om kommunernes styrelse. Blandt andet i §16e.

Greve Kommune offentliggør vederlagene for et år ad gangen. 

Diæter og vederlag for tabt arbejdsfortjeneste er ikke medtaget i oversigten.

Oversigten er sorteret efter navn.

Hverv Årligt vederlag Bemærkning
Byrådsmedlem 93.378,-  
Borgmester 1.067.613,96 Borgmester får borgmestervederlag og ikke de øvrige vederlag
1. viceborgmester 83.273,89 7,8 procent af borgmestervederlaget
Udvalgsformand 209.252,34 19,6 procent af borgmestervederlaget
Udvalgsmedlem 33.897,12  
Formand for Børn- og Ungeudvalget §18 83.273,89 7,8 procent af borgmestervederlaget
Udvalgsmedlem, Børn- og unge-udvalget § 18 13.562,76  
Hjemmeboende barn under 10 år 14.911,92  

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Kultur- og Fritidsudvalget (formand)
  • Skole- og Børneudvalget (medlem)
  • Børnerådet
  • Greve Gymnasiums bestyrelse
  • Handicaprådet (suppleant for Kai Nielsen)
  • Idrætsrådet
  • Politisk Følgegruppe for Opera Hedeland (medlem)
  • Portalens Bestyrelse
  • Skolerådet
  • Ungdomsskolen og Den Musiske Skole i Greves Bestyrelse​

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Integrations-, Beskæftigelses- og Ungdomsudvalget (næstformand)
  • Skole- og Børneudvalget (næstformand)
  • Børn og Unge-udvalget § 18 (suppleant for Jette Andersen)
  • Børnerådet
  • Erhvervscentrets bestyrelse (suppleant for Jari Due Jessen)
  • Handicaprådet (suppleant for Jette Andersen)
  • KLAR Forsynings Bestyrelsen (suppleant for Heidi Serny Jacobsen)
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (suppleant for Heidi Serny Jacobsen)
  • Skolerådet
  • Taksations- og Overtaksationskommissionerne
  • Valgbestyrelsen for Damagerskolen
  • Valgbestyrelsen for Europa-Parlamentsvalg
  • Valgbestyrelsen for Folketingsvalg
  • Valgbestyrelsen ved kommunale valg (suppleant for Niclas Bekker Poulsen)
  • Vestegnens Kraftvarmeselskab I/ S's Bestyrelse (VEKS) (observatør)
  • Vurderingsankenævnet

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Økonomiudvalget (medlem)
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (suppleant for Mehmet Zeki Dogru)
  • Valgbestyrelsen ved kommunale valg

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Skole- og Børneudvalget (formand)
  • Hjemmeboende børn under 10 år
  • Bestyrelsen for PV Greve A/S (suppleant for Torben Hoffmann)
  • Børnerådet
  • Erhvervscentrets bestyrelse (suppleant for Pernille Beckmann)
  • Hyrevognsudvalget
  • I/S ARGO Bestyrelse (suppleant for Torben Hoffmann)
  • I/S Strandparkens Bestyrelse (suppleant for Pernille Beckmann)
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (suppleant for Pernille Beckmann)
  • Skolerådet
  • Strandlauget i Greve Kommune (suppleant for Mortan Martinsson)
  • Valgbestyrelsen for Folketingsvalg (suppleant for Kai Nielsen)
  • Valgbestyrelsen ved kommunale valg (suppleant for Rigge Nørmark)

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Skole- og Børneudvalget (medlem)
  • Social-, Sundheds- og Psykiatriudvalget (medlem)
  • Teknik- og Miljøudvalget (medlem)
  • Børnerådet
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (delegeret)
  • KLAR Forsyning Bestyrelsen
  • Skolerådet
  • Trafiksikkerhedsrådet
  • Valgbestyrelsen for Hedelyskolen

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Kultur- og Fritidsudvalget (medlem)
  • Hjemmeboende børn under 10 år
  • Fritidsrådet
  • Idrætsrådet
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (delegeret)
  • Valgbestyrelsen for Europa-Parlamentsvalg
  • Valgbestyrelsen for Folketingsvalg

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Integrations-, Beskæftigelses- og Ungdomsudvalget (medlem)
  • Social-, Sundheds- og Psykiatriudvalget (medlem)
  • Børn- og Ungeudvalget (§18-udvalget) (næstformand)
  • Greve Nord Projektets Bestyrelse
  • Handicaprådet
  • I/S Hedelands Bestyrelse
  • Valgbestyrelsen for Arenaskolen

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • 2. viceborgmester
  • Plan- og Udviklingsudvalget (næstformand)
  • Økonomiudvalget (medlem)
  • Erhvervscentrets bestyrelse
  • Greve Marinas Bestyrelse
  • Hyrevognsudvalget
  • I/S Hedelands Bestyrelse (suppleant for Jette Andersen)
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (delegeret)
  • Portalens Bestyrelse

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Kultur- og Fritidsudvalget (medlem)
  • Social-, Sundheds- og Psykiatriudvalget (medlem)
  • Børn og Unge-udvalget § 18 (suppleant for Per Lund Sørensen)
  • Fritidsrådet
  • Greve Nord Projektets Bestyrelse (formandskabet)
  • Handicaprådet
  • Valgbestyrelsen for Europa-Parlamentsvalg (suppleant for Mortan Martinsson)
  • Valgbestyrelsen for Folketingsvalg

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • 1. viceborgmester
  • Integrations-, Beskæftigelses- og Ungdomsudvalget (medlem)
  • Social-, Sundheds- og Psykiatriudvalget (formand)
  • Økonomiudvalget (næstformand)
  • I/S Hedelands Bestyrelse
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (delegeret)
  • Valgbestyrelsen ved kommunale valg

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Plan- og Udviklingsudvalget (formand)
  • Teknik- og Miljøudvalget (medlem)
  • Økonomiudvalget (medlem)
  • Ekspropriationskommissionen vedr. fast ejendom
  • Erhvervscentrets bestyrelse (suppleant for Torben Hoffmann)
  • Greve Fjernvarme – Bestyrelsen
  • Greve Fjernvarme - Repræsentantskabet
  • KLAR Forsynings Bestyrelsen (suppleant for Torben Hoffmann)
  • Valgbestyrelsen for Europa-Parlamentsvalg (suppleant for Pernille Beckmann)
  • Valgbestyrelsen for Folketingsvalg (suppleant for Pernille Beckmann)

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Integrations-, Beskæftigelses- og Ungdomsudvalget (medlem)
  • Skole- og Børneudvalget (medlem)
  • Bevillingsnævn (formand)
  • Børnerådet (medlem af SBU)
  • Handicaprådet (suppleant for Rigge Nørmark)
  • I/S Hedelands Bestyrelse (suppleant for Liselott Blixt)
  • KL's kommunalpolitisk topmøde (suppleant for Morten Dahlin)
  • Produktionsskolen i Greve og Høje-Taastrup (suppleant for Torben Hoffmann)
  • Skolerådet (medlem af SBU)
  • Valgbestyrelsen for Europa-Parlamentsvalg (suppleant for Torben Hoffmann)
  • Valgbestyrelsen for Folketingsvalg (suppleant for Torben Hoffmann)
  • Valgbestyrelsen for Mosedeskolen
  • Vestegnens Kraftvarmeselskab I/ S's Bestyrelsen (VEKS) (suppleant for Torben Hoffmann)

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Plan- og Udviklingsudvalget (medlem)
  • Økonomiudvalget (medlem)
  • Hjemmeboende børn under 10 år
  • KL's kommunalpolitisk topmøde (delegeret)
  • Ungdomsskolen og Den Musiske Skole i Greves Bestyrelse (medlem)
  • Valgbestyrelsen ved kommunale valg (suppleant for Brigitte Klintskov Jerkel)

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Teknik- og Miljøudvalget (medlem)

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Plan- og Udviklingsudvalget (medlem)
  • Teknik- og Miljøudvalget (formand)
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (suppleant for Liselott Blixt)
  • Strandlauget i Greve Kommune
  • Trafiksikkerhedsrådet
  • Valgbestyrelsen for Europa-Parlamentsvalg
  • Valgbestyrelsen ved kommunale valg (suppleant for Liselott Blixt)

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Integrations-, Beskæftigelses- og Ungdomsudvalget (formand)
  • HMN Naturgas I/S' Repræsentantskab (suppleant for Pernille Beckmann)
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (delegeret)
  • KL's Repræsentantskab (suppleant for Pernille Beckmann)
  • Trafikselskabet Movias Repræsentantskab (suppleant for Pernille Beckmann)
  • Valgbestyrelsen ved kommunale valg (suppleant for Pernille Beckmann)

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Kultur- og Fritidsudvalget (medlem)
  • Greve Museums Bestyrelse
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (suppleant for John T. Olsen)
  • Valgbestyrelsen ved kommunale valg

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Kultur- og Fritidsudvalget (næstformand)
  • Børn- og ungeudvalget (§18-udvalget) (formand)
  • Greve Museums Bestyrelse (medlem)
  • Huslejenævnet (suppleant for Henrik Larsen)
  • Vurderingsankenævn (suppleant)

Hverv

  • Borgmester
  • Byrådet (medlem)
  • Økonomiudvalg (formand)
  • Beredskabskommissionen (det nye beredskab) (medlem)
  • Beredskabskommissionen for Østsjællands Beredskab
  • Bestyrelsen for Forberedende Grunduddannelse (FGU Skolen Øst)
  • Bestyrelsen for PV Greve A/S (suppleant for Claus Thykjær)
  • Erhvervscentrets bestyrelse (formand)
  • Greve Nord Projektets Bestyrelse (formandskabet)HMN
  • Naturgas I/S' Repræsentantskab
  • I/S Hedelands Bestyrelse
  • I/S Strandparkens Bestyrelse
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (delegeret)
  • KL's Repræsentantskab (borgmester)
  • Kredsrådet (borgmester)
  • Skatteankenævn
  • Trafikselskabet Movias Repræsentantskab
  • Valgbestyrelsen for Europa-Parlamentsvalg (formand)
  • Valgbestyrelsen for Folketingsvalg (formand)
  • Valgbestyrelsen ved kommunale valg (formand)

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Social-, Sundheds- og Psykiatriudvalget (næstformand)
  • Økonomiudvalget (medlem)
  • Handicaprådet
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (delegeret)
  • Valgbestyrelsen ved kommunale valg

Hverv

  • Byrådet (medlem)
  • Plan- og Udviklingsudvalget (medlem)
  • Teknik- og Miljøudvalget (medlem)
  • Beredskabskommissionen (det nye beredskab) (observatør)
  • Bestyrelsen for PV Greve A/S
  • Erhvervscentrets bestyrelse
  • Greve Marinas Bestyrelse
  • I/S ARGO bestyrelse
  • I/S Hedelands Bestyrelse (suppleant for Pernille Beckmann)
  • KLAR Forsynings Bestyrelsen
  • KL's kommunalpolitiske topmøde (suppleant for Rigge Nørmark)
  • Kredsrådet (suppleant for Pernille Beckmann)
  • Lokalrådet i Midt- og Vestsjællands Politi
  • Natur- og Miljøråd (formand)
  • Produktionsskolen i Greve og Høje-Taastrup
  • Valgbestyrelsen for Europa-Parlamentsvalg
  • Valgbestyrelsen for Folketingsvalg
  • Vestegnens Kraftvarmeselskab I/S's Bestyrelse (VEKS)​